Організм людини не однаково реагує на шум різного рівня. Шуми рівня 70-90 дБ при тривалому впливі приводять до захворювань нервової та інших систем організму (неспецифічний вплив), а більш 100дБ – до зниження слуху, аж до глухоти (специфічний вплив).
Неспецифічний вплив шуму позначається на функціях центральної нервової системи – аж до епілептиформних нападів; травної системи – аж до виразкової хвороби; серця – до інфарктів міокарду; судин – до гострого порушення кровообігу у міокарді, мозку, підшлункової залози та інших органів. Шум здатний збільшувати вміст в крові таких гормонів стресу, як кортизол, адреналін, норадреналін – навіть під час сну. Чим довше ці гормони присутні у кровоносній системі, тим вище ймовірність, що вони приведуть до небезпечних для життя фізіологічних проблем. Серцево-судинні захворювання можуть виникати, якщо людина постійно ночами піддається впливу шуму гучністю 50дБ або вище – такий шум видає вулиця з інтенсивним рухом. Міський шум можна віднести до факторів ризику виникнення гіпертонічної та ішемічної хвороби. Для того, щоб заробити безсоння, досить шуму в 42 дБ, щоб стати дратівливим – 35 дБ (звук шепоту). Дія шуму позначається на функціях ендокринної та імунної систем організму, що може проявлятися у вигляді трьох головних біологічних ефектів: зниження імунітету до інфекційних хвороб; зниження імунітету проти розвитку пухлинних процесів; поява сприятливих умов для виникнення та розвитку алергічних та аутоімунних захворювань. При впливі шуму від 85-90 дБ довгий час людина скаржиться на нездужання. Симптоми – головна біль, запаморочення, нудота, надмірна дратівливість.
Під впливом сильного шуму, особливо високочастотного, у органі слуху відбуваються незворотні зміни (специфічний вплив шуму). При високих рівнях шуму слухова чутливість падає вже через 1-2 роки, при середніх – виявляється набагато пізніше, через 5-10 років, тобто зниження слуху відбувається повільніше, туговухість розвивається поступово.
Ефективним шляхом рішення проблеми шуму є зниження його у самому джерелі за рахунок змінення технологій та конструкцій. Для захисту від міського шуму здійснюють звукопоглинальні та звукоізолюючі заходи (застосування звукопоглинальних та звукоізолюючих матеріалів, конструкцій в будівлях). Озеленення міст є також шляхом зменшення впливу шуму. Хвойні породи дерев у порівнянні з листяними краще регулюють шумовий режим. У міру віддалення від магістралі дерева листяних порід (тополя, акація) знижують рівень звуку на 4,2 дБ, листяні чагарникові – на 6дБ, ялина та сосна – на 9 дБ. Найкращим чином знижує рівень шуму багаторядна посадка або зелений масив шириною 100 метрів – на 12-15дБ, парки, бульвари и сквери.
Немає коментарів:
Дописати коментар